| Operating voltage | 230 V AC |
| Frequency | 50 Hz |
| Width | 1 modules |
| Installation type | DIN rail |
| Stand-by consumption | ~0,2 W |
| Capacity loss max. | 4,5 W |
| Incandescent/halogen lamp load | 400 W |
| Transformer electronic (C) | 300 W |
| Transformer inductive (L) | 400 W |
| Energy saving lamps | Trailing edge: 400 W |
| LED lamp | Trailing edge: 400 W |
| Ambient temperature | -30 °C … +50 °C |
| Protection class | II |
| Type of protection | IP 20 |