| Operating voltage | 230 V AC |
| Frequency | 50 Hz |
| Installation type | Flush-mounted |
| Stand-by consumption | ~0,25 W |
| Incandescent/halogen lamp load | 250 W |
| Transformer electronic (C) | 250 W |
| Energy saving lamps | Trailing edge: 200 W |
| LED lamp | Trailing edge: 250 W |
| Ambient temperature | -25 °C … +45 °C |
| Protection class | II |
| Type of protection | IP 20 |