| Operating voltage | 230 – 240 V AC |
| Frequency | 50 – 60 Hz |
| Type of contact | NC contact |
| Switching capacity | 10 A (at 230 V AC, cos φ = 1), 4 A (at 230 V AC, cos φ = 0.6), , |
| Setting range temperature | +5 °C … +30 °C |
| Function | Mechanical |
| Hysteresis | – |
| Control accuracy | approx. 1 K, thermal recirculation |
| Test approval | VDE |
| Colour | Pure white (similar to RAL 9010) |
| Installation type | Surface-mounted |
| Type of protection | IP 30 |
| Protection class | II according to EN 60 730-1 |