Daugiau informacijos rasite čia: RAMSES 714
| Operating voltage | 230 V AC |
| Frequency | 50 Hz |
| Type of contact | NC contact |
| Switching output | Not potential-free |
| Switching capacity | 8 A (at 230 V AC, cos φ = 1) |
| Setting range temperature | +5 °C … +30 °C |
| Function | Electronic |
| Hysteresis | – |
| Control accuracy | ± 0.25 K |
| Colour | Pure white (similar to RAL 9010) |
| Installation type | Surface-mounted |
| Type of protection | IP 20 |
| Protection class | II according to EN 60 730-1 |