| Operating voltage | 230 V AC |
| Frequency | 50 Hz |
| Type of contact | Changeover contact |
| Installation type | Wall installation |
| Program | Daily/weekly program |
| Switching capacity | 6 A (at 250 V AC, cos φ = 1), 1 A (at 250 V AC, cos φ = 0.6) |
| Switching differential | 0,4 – 1,2 K |
| Test approval | VDE |
| Switching output | Potential-free, not for SELV |
| Suitable for SELV | No |
| Setting range temperature | +10 °C … +30 °C |
| Shortest switching times | 20 min, 120 min |
| Programmable every | 5 min, 30 min |
| Time accuracy at 25 °C | Synchronised with mains |
| Stand-by consumption | ~1,3 W |
| Colour | White |
| Type of protection | IP 20 |
| Protection class | II according to EN 60 730-1 |